Felelős állattartás

Felelős állattartás

Rágcsálók

2019. január 20. - Nóri8

Rágcsálók

Volt szó már kutyákról és macskákról, de rágcsálókról még kevés. Nézzük melyek a legkedveltebbek ezek közül.

  • Hörcsög

A hörcsög jó kezdet a kisállattartáshoz, mivel elég könnyű a gondozása. Ketrecét hetente egyszer kell takarítani, különleges ápolást nem igényel. Barátságos és könnyen megszelidíthető. A hörcsög éjszakai állat, ezért éjszaka tud egy kis hangzavart okozni. Szívós háziállat, csak ritkán kell állatorvoshoz vinni. Élettartama 3-5 év. Több fajtája is létezik. Az aranyhörcsög és a törpehörcsög a legkedveltebbek. Mivel nem szeretik a társaságot, ezért nem szerencsés két hörcsögöt egy helyen tartani.

Élőhely és mozgésigény:

Több lehetőség is van, lehet terráriumban és különböző ketrecekben is tartani. Ezek mérete legalább 35 cm hosszú x 25 cm széles x 23 cm magas legyen. (ennél lehet nagyobb, de semmiképp ne kisebb). Az elhelyezésénél ügyeljünk arra, hogy ne huzatos helyre és lehetőleg ne napra rakjuk. Érdemes ellátni hörcsög/mókuskerékkel, mert a hörcsögök mozgásigénye meglehetősen nagy. Élvezni szokták, ha rohangálhatnak és levezethetik fölösleges energiáikat egy ilyen játékszerben. 

  • Tengerimalac  

A tengerimalacok alapvetően barátságos, kedves, nyugodt állatok, de hevesen reagálnak hirtelen mozdulatokra és ismeretlen hangokra. Ezeknek az állatoknak igen éles hangjuk tud lenni: legtöbbször akkor "visítanak", ha közeledik az etetés ideje, így jelzik, hogy éhesek. A legtöbb rágcsálóval ellentétben szeretik, ha van társuk is. Ha két tengerimalac összekerül, ügyelni kell a nemükre is, hiszen ha különböző neműek, akkor számíthatunk utódokra is. Általában 4-8 évig élnek. 

Élőhely és mozgásigény:

A tengerimalacokat ketrecben szokás tartani: minél nagyobb, annál kényelmesebb és jobb az állat számára. Szeretik, ha kiveszik őket a ketrecükből és játszanak velük, vagy csak simán engedik, hogy szaladgáljanak egy kicsit.

  • Nyúl  

A nyuszik nagyon könnyen beilleszkedő, aktív és kedves élőlények. Nagyon nehéz megállni, hogy ne kedveljünk meg őket. Fajtától függően általában 5-15 éves életkort érnek el. A törpenyulak rövidebb életűek.

Élőhely és mozgásigény:

Nagy ketrecben szokták tartani, de emellett jó, ha a lakásban is tud mozogni, mert nagy mozgásigényű.

A nyulaknál fontos megemlíteni a húsvéti időszakot. Ebben az időben sokan vesznek nyulat, amivel jól elvannak egy darabig, de az ünnep után rájönnek, hogy mégsem kell nekik. Szegény nyuszik, akikre ráuntak, legjobb esetben visszakerülnek a tenyésztőhöz, rosszabb esetben halál vár rájuk (például eledelként végzik).

  • Csincsilla

A csincsilla, ez a helyes kis szőrmók egyre több családban jelenik meg. Éjszakai állatról van szó. Nagy zajt tud okozni, vagyis nem egy csöndes állat. Nagy bundája miatt nem bírja a meleget, ezért nyáron különösen figyelni kell rá. Általában 10 évig él, de néha akár a 20 évet is megéli.

Élőhely és mozgásigény:

Többszintes, nagy ketrecben kell tartani, mert nagyon sok mozgásra van szüksége. Lehet neki berakni mókuskereket, de figyelni kell, hogy elég nagy legyen számára. 

  • Degu

A deguk nagyon kíváncsi és barátságos állatok, viszont fölöttébb érzékenyek más háziállatokra, félhetnek tőlük. Degunál nem lehet csak egy kisállatban gondolkozni. Kolóniákban, családokban él a természetben, ezért fogságban is igényli a társaságot. Érdemes legalább egy azonos nemű társat választani mellé, lehetőleg ugyanabból az alomból, így nem kell őket összeszoktatni és a „kisdeguk” születésétől sem kell tartani. Napközben aktívak és 6-8 évig is élnek.

Élőhely és mozgásigény:

A ketrec mérete 60x80x100cm-esnél kisebb ne legyen. Ennél nagyobbat is ki tudnak használni. Nekik is kell mókuskerék, hogy mozoghassanak, itt is figyelni kell a méretére mert a legtöbb kereskedésben nem találunk nekik megfelelőt.

  •  Patkány

Sokan viszolyognak a patkányoktól, pedig háziasított változatuk kellő törődéssel okos, tanítható háziállattá válik. A patkány nagyon szociális állat, szereti a társaságot, ezért nem tartható egyedül. Éjszaka aktív élőlény. Nagyon okos, ezért tanítható is, de naponta kell vele foglalkozni (kb. 1 órát). Meg lehet tanítani arra, hogy hallgasson a nevére, vagy, hogy odamenjen, ha hívják. Megfelelő környezetben is csak 2-4 évig él.

Élőhely és mozgásigény:

Nagy, legalább kétszintes ketrec kell, hogy kényelmesen elférjen. A mókuskerék itt is ajánlott, de egyébb játékokat is adhatunk neki.  

  • Egér

Az egerek rendkívül okos, emberkedvelő állatok, nagyszerű választás lehet a háziállattartáshoz. Ha jól érzik magukat, nem jellemző rájuk a szökés, jó egyensúlyérzékük van, ezért nyugodtan hordozhatjuk őket akár a vállunkon is. Az egerek kolóniákban élnek, ezért érdemes őket csoportban vagy párosával tartani. Ilyenkor azonban ügyeljünk rá, hogy azonos neműeket tartsunk, különben igen gyorsan növekszik a csoportlétszám. Szaporításukat egyáltalán nem ajánlom, hiszen az eladott egerek nagy része kígyógyomorban végzi. Élettartamuk igen rövid, körülbelül 2 év.

 Élőhely és mozgásigény:

Annyira nem izgágák, mint a hörcsögök, mégis sok mozgásra van szükségük. Szeretnek függőlegesen mászni rácson és ágakon,ezért érdemes egy többszintes rácsos ketrec. Energiájukat egy mókuskerékkel, néha futtatással vagy kézbevétellel is levezethetjük.

  • Csíkosmókus

Aranyos külseje teszi kedveltté a csíkosmókust, de közel sem olyan barátságos, mint az előbb felsorolt rágcsálófélék. Nem olcsó a beszerzésük és a tartásuk sem, nagy a helyigényük. Sok törődéssel kézhez szoktathatók, 5-8 évig élnek.

Élőhely és mozgásigény:

Nemcsak nagy, de a természetes élőhelyéhez hasonló, vagyis erdő jellegű ketrec kell neki. Ezt ágakkal, avarral tudjuk elérni. Kell elég hely arra is, hogy ugrálhasson egyik ágról a másikra. A felesleges energiáit leköthetjük egy mókuskerékkel is.

A következő bejegyzésben érdekes, furcsa, egyesek számára fura háziállatokról lesz szó.

A bejegyzés trackback címe:

https://felelosallattartas-szn.blog.hu/api/trackback/id/tr2414558210

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása