Felelős állattartás

Felelős állattartás

Kedvencünk védelme 3.rész

2019. január 19. - Nóri8

Oltások és féreghajtók

A külső parazitákról már volt szó, most nézzük a belső élősködőket. A belső paraziták, vagyis a férgek (pl.: galandféreg, szívféreg) nagyon sok állatra, de még az emberre is veszélyesek, az általuk terjesztett betegségek miatt. Lássuk, hogyan védekezzünk ellenük. 

Miért kell féregtelenítenünk állatainkat?

  • a férgesség olyan betegségekhez vezethet, amelyeket nehéz kezelni
  • a fertõzések emberre és más állatra történõ átvitelének a csökkentése mindannyiunk érdeke
  • a felnőtt emberek nehezen lehetnek férgesek, de a kisgyermekek ki vannak téve a veszélynek, hiszen a szájukat "harmadik kézként" használják, sokmindent - így a fertőzést terjesztő élősködőket is - a szájukba vehetnek.

Féreghajtók

Honnan tudhatjuk, hogy a kedvencünk férges? Az állatorvosok tudják ezt megállapítani bélsár (széklet) mintavétel és vizsgálat útján. A tünetek csak akkor jelentkeznek, ha az állatban már sok féreg lakozik: ilyenkor már igen nehéz kezelni, ezért sokkal könnyebb ha megelőzzük! 

Ma már kötelező a veszettség elleni védőoltásokkal  (később lesz még szó róla) egy időben féreghajtást is végezni. Akkor is, ha a kedvencünk tünetmentes. Nem csak a már fertőzött állatot kell tehát kezelni, hanem megelőzésképpen rendszeresen kell folytatnunk a féreghajtást az állat egész életén át. Ha megfeledkezünk a parazita ellenes kezelésekről, az nemcsak az állat, de a környezete egészségét is veszélyezteti.

A féregek elleni kezeléseket kutyák esetén 2 hetes korban szükséges elkezdenünk, majd kéthetente kell 3 alkalommal ismételni, utána havonta, illetve 6 hónapos kortól negyedévente. 

Oltások

Oltásokat, más néven vakcinákat az állatorvos tudja beadni kedvenceinknek. Fontos, hogy redszeresen oltassuk be állatainkat, mert mi sem szeretnénk, ha beteg lenne házikedvencünk. A vakcinák segítenek az immunrendszer felkészítésében különböző betegségek ellen.

A védőoltás az állat szervezetében ellenanyagválaszt provokál, ami segít a később támadó valódi kórokozót leküzdeni. A legfontosabb oltás a veszettség elleni: szerencsére ez a védőoltás már törvénybe van foglalva, szóval kötelező évente beoltani kutyáinkat, macskáinkat, de még vadászgörényeknél is szükséges ez az oltás. Minden állatfajnak más oltásokra van szüksége, de vannak átfedések.

Fontos, hogy minden állat megkapja a megfelelő vakcinákat már kölyök korától. Vannak oltási sorok, amit érdemes betartani, ha nem szeretnénk, hogy kedvencünket sokszor vigyük betegen az állatorvoshoz.

Kötelező és ajánlott oltások

Kutya oltásai:

  • 6-7 hetesen: Parvovírusos bélgyulladás elleni vakcina (egy betegség legyengített kórokozóját tartalmazó) vakcina
  • 8-9 hetesen: Parvovírusos bélgyulladás elleni vakcina ismétlése
  • 10-11 hetesen: Kombinált vakcina (Parvovírusos bélgyulladás, Szopornyica, Leptospirózis, Fertőző májgyulladás)
  • 12-13 hetesen: Kombinált vakcina ismétlése 3 hónaposan: Veszettség elleni vakcina (kötelező) 
  • 9-10 hónaposan: Veszettség elleni vakcina (kötelező)
  • lehet még kennel-köhögés ellen is vakcinázni, de ez nem kötelező

Macska oltásai:

  • 8-9 hetes korban: kombinált oltás (fertőző bélgyulladás, herpesvírus okozta légzőszervi megbetegedés, valamint calicivírus okozta nátha ellen), macskaleukózis elleni oltás
  • 12 hetes korban: kombinált oltás, valamint macskaleukózis elleni oltás ismétlése
  • 14 hetes korban: veszettség elleni oltás
  • 16 hetes korban: FIP – fertőző hashártyagyulladás elleni oltás (opcionális)
  • 20 hetes korban: FIP – fertőző hashártyagyulladás elleni oltás ismétlése (opcionális)
  • Évente ismétlendő: kombinált oltás, veszettség-, macskaleukózis- és FIP elleni oltás

Vadászgörény oltásai:

  • 6-8 hetes kortól 2-4 hetente, 2-3 szopornyica elleni védőoltást ajánlott a kölyköknek beadatni úgy, hogy az utolsó alapoltás 14-16 hetes kor utánra essen.
  • A sétáltatott vadászgörényeket 3 hónapos koruk után ajánlott beoltatni veszettség ellen is. A veszettség elleni védőoltást legalább 2 hét különbséggel kell beadni a szopornyica elleni védőoltásoktól.

Nyúl oltásai:

  • 6-8 hetes kortól 2-4 hetente legalább 2-3 myxomatózis és vérzéses betegség (RHD) elleni védőoltást ajánlott beadatni úgy, hogy az utolsó alapoltás 12-14 hetes kor után történjen. A házinyúl esetén a myxomatózis és a vérzéses betegség elleni oltóanyag törzsoltásnak számít, vagyis ezekkel kivétel nélkül minden nyulat ajánlott beoltatni.

  • Nyulak választható védőoltása a ragadós nátha elleni oltóanyag.

A bejegyzés trackback címe:

https://felelosallattartas-szn.blog.hu/api/trackback/id/tr6114535960

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása