Mivel védekezzünk az élősködők ellen?
Az előző bejegyzésben beszéltünk arról, hogy egyes készítmények (ún. repellensek) megölik vagy elriasztják az élősködőket, vagy akadályozzák a fejlődésüket. Azt is megtudhattuk, hogy belsőleges vagy külsőleges formában érhetők el. De még nem tudjuk, mikor melyiket válasszuk. Ebben a bejegyzésben az egyes repellens szerek előnyeiről és hátrányairól lesz szó.
A parazitaellenes termékek nem csak egyfajta hatóanyagot tartalmaznak. A 3 hatásmód (távoltartás, az elpusztítás és a növekedés-szabályozás) és a formák (külsőleges/belsőleges) különböző kombinációival tudjuk elérni a megfelelő hatást. Figyelem! Egyes repellensek nem adhatók macskáknak, mert mérgezők rájuk nézve!
Külsőleges szerek
A távoltartásra szolgáló szerek közül a rácsepegtető oldatokra (ún. spot-on) és a gyógyszeres nyakörvekre érdemes kitérni, mert a többi készítmény (sampon, hintőpor, spray) bár olcsó, nem elég hatásos.
A rácsepegtető oldatok folyékony készítmények, amit a bőr kis felületére viszünk fel, de a hatóanyag eloszlik a teljes testfelszínen. A gyógyszeres nyakörvek hatóanyaga ugyanígy viselkedik. A védőhatás a rácsepegtető oldatoknál hamar (órák-napok alatt) megjelenik, a nyakörveknél viszont ez akár egy hétig is tarthat. A védőhatás hossza a nyakörveknél 4-8 hónap, mig a spot-onoknál csak 1 hónap.
A rácsepegtető oldatok egy kis kézügyességet kívánnak, hogy a szer közvetlenül a bőrre jusson és ne a szőrre, mert az csökkentené a hatást. A spot-on eleinte hagyhat egy kis olajos foltot, ami nem túl esztétikus látvány, de szerencsére gyorsan eltűnik. Nyugalom! E foltok megérintése a felhelyezés után pár órával már biztonságos.
A nyakörvek a legegyszerűbbek: nem kell velük vacakolni, de néhánynak átható szaga van. Sajnos nem minden állat tűri meg magán. (Nem kell aggódni akkor sem, ha ennél fogva kedvencünk fennakad egy ágon, vagy kerítésen: ilyenkor a nyakörv elszakad, hogy az állat meg ne sérüljön.) Figyelni kell a fürdetésre/fürdőzésre, mert a külsőleges szerek hatása gyengülhet.
Belsőleges szerek
Mivel az injekciókat csak az állatorvos adhatja be, ezért a gazdiknak a tablettákat érdemes megismerni. A megemésztett tablettákban lévő hatóanyagok felszívódnak a vérbe, így nyújtanak védelmet a testben. A paraziták vérszívással jutnak a hatóanyaghoz. A tabletták hatástartama 1-3 hónap.
Ha a háziállat nem hajlandó a szájába venni a tablettát, akkor jobb a külsőleges készítmény. Így azon sem kell gondolkodni, hogy mit tegyünk ha kihányja a tablettát (szerencsére ez nem gyakori).
A belsőleges szerek nagy hátránya, hogy csak a csípés után hatnak, ezért nem használhatóak távoltartásra. Ez persze nem azt jelenti, hogy nem hasznosak! Sajnos a csípés magával hordozhatja a fertőző betegségek terjesztésének lehetőségét, de a belsőleges szerek eredményesen lerövidítik az élősködő táplálkozási idejét, így kicsi az esély arra, hogy a csípés következtében megfertőződjön az állat.
Gondoljunk végig
- kedvencünk hol tölti a napjait
- érintkezik-e más állatokkal
- melyik élősködőtől szeretnénk megóvni leginkább
- tervezünk-e vele külföldre menni (ahol "idegen" élősködőkkel találkozhat)
- mennyire együttműködő: be lehet-e adni neki tablettát, elviseli-e a nyakörvet
- precizitás: sikerül-e a spot-ont a bőrre csepegtetni
- mennyire gyakran fürdetjük
- probléma-e, ha az élősködő megcsípi az állatot, vagy inkább szeretnénk ezt elkerülni
- mekkora védettséget szeretnénk a fertőző betegségekkel szemben
- ÉSZBEN TUDJUK-E TARTANI, MIKOR JÁR LE A SZER HATÁSA
Bármelyik szert választjuk is, tartsuk észben, hogy egyik sem ad 100%-os védelmet! Azonban a biztosabb hatás érdekében bizonyos készítményeket lehet, érdemes egymással is kombinálni. Fonos, hogy bármilyen szer alkalmazása előtt kérdezzük meg állatorvosunkat!