A felelős állattartás 5 kulcskérdése
Az előző bejegyzésben feltettünk 5 kérdést. Gondolkodtatok rajtuk?Ezeket most nézzük meg részletesebben is.
Otthon töltött idő:
Ha sok időt töltünk otthon: ha munka vagy iskola után hazamegyünk és a nap további részét otthon töltjük, akkor gondolkozhatunk kutyában vagy macskában, mert ezek az állatok szeretik és igénylik a társaságot.
Ha kevés időt töltünk otthon: ha későn érünk haza (ha sok különóránk/edzésünk van), akkor inkább válasszunk egy rágcsálót, például egy aranyos hörcsögöt, kismadarat vagy szerezzünk be egy akváriumot sok szép hallal.
Utazás
Ha sokat utazunk, végig kell gondolni, mi lesz az állattal addig, amíg nem vagyunk otthon. Ha egy nagyobb igényű állatot magárahagyunk, nagyon fogunk neki hiányozni. Hiába bízzuk rá egy ismerősre, aki rendesen gondozza, előfordulhat, hogy a hiányunk miatt nem fog enni, játszani. Ez megviseli őt, és nem tesz neki jót egészségügyi szempontból sem.
Energia
Fontos átgondolni, hogy mennyi energiánk van az állat gondozására és azt is tartsuk szem előtt, hogy neki milyenek az igényei. Mert azzal remélem mindenki tisztában van, hogy az állattartás nem merül ki az állat etetésében.
A különböző állatok különböző gondoskodást igényelnek,nézzük a legfontosabbakat:
Kutya:
- naponta többször sétáltatni
- ápolni a szőrét, körmét, fülét
- orvoshoz vinni (évente legalább egyszer)
- tanítani
- megfelelően etetni
Macska:
- almot tisztítani
- ápolni a szőrét, körmét, fülét
- orvoshoz vinni
- játszani vele
- megfelelően etetni
Rágcsálók, Hüllők, Madarak, Halak:
- a ketrecet/ terráriumot /kalitkát /akváriumot tisztán tartani
- gondot fordítani az élettere berendezésére
- megfelelően etetni és itatni
Lakóhely
Lakóhelyünk mérete nagyon fontos szerepet játszik a választásban. Egy nagyon pici lakásban például, ahol mi is alig férünk el, ne tartsunk nagytestű kutyát! Ha "betondzsungelben" lakunk, akkor is ez a helyzet, kivéve, ha a környéken van egy park, ahol jól kifuthatja magát a kutyánk.
Mielőtt megérkezne az új jövevény, fel kell készülnünk a fogadására. Állatbiztossá kell tenni ingatlanunkat. Például, ha macskát szeretnénk és van erkélyünk, akkor kell rá egy háló, nehogy leessen kedvencünk.
Saját temperamentumunk, szokásaink
Olyan dolgokra kell itt gondolnunk, mint például:
- ha otthonülők vagyunk, ne válasszunk nagy mozgásigényű kutyát
- ha azért szeretnénk kutyát, hogy a sétáltatás által mi magunk is mozogjunk kicsit, válasszunk olyan kutyát, aminek elegendő a napi 2 kiadós séta
- ha a sport meghatározó része az életünknek, válasszunk olyan kutyafajtát, amit elvihetünk magunkkal akár futni, kirándulni vagy biciklizni is
- ha kisgyermek van a családunkban, akkor nem a legjobb választás a rágcsáló, hiszen a gyermek nem tudja még, hogy kell megfogni egy ilyen pici állatot és akaratlanul is kárt tehet benne