Mitől kell megvédenünk háziállatainkat?
Vannak külső és belső paraziták is, amelyektől nekünk kell megvédeni kedvencünket.
Külső paraziták
Először nézzük meg, milyen parazitákkal állunk szemben. Ez függ az állat lakhelyétől és életmódjától, de nagy álltalánosságban a bolhák, kullancsok és a repülő vérszívók a leggyakoribak, ezek majdnem minden állatot fenyegetnek. Vannak azonban olyan paraziták, amelyek kisebb csoportokat támadnak meg, mint például a fülrühatka, amely főleg a kijáró macskákat érinti.
Miért is kellene ezek ellen védekezni? Azért, mert veszélyes fertőző betegségeket terjesztenek (mint például a szívférgességet, a Lyme-kórt, a babéziózist és a galandférgességet). Védekezésre számos megoldás létezik.
Az élősködők elleni kűzdelemben 3 fő stratégiát követhetünk, ezek a távoltartás, az elpusztítás és a növekedés- szabályozás. Ezeket különböző szerekkel, más néven repellensekkel (repellens/repellent jelentése: rovarriasztó, eltaszító) tudjuk elérni. Nézzük kicsit részletesebben is.
1. Távoltartás
Sokan valamiféle teret képzelnek el állataik körül, amiről visszapattannak az élősködők, de ez persze nem teljesen így van. Vannak ugyan olyan repellensek, amelyek illékony vegyületek segítségével kisebb távolságban hatásosak, de sajnos csak rövid ideig hatnak. A többi terméknél a távoltartás alapja az úgynevezett "tüzes talp" hatás: a hatóanyagok itt nem párolognak el, hanem védőtéteget képeznek a kedvencünk bőrén és akkor lépnek támadásba, amikor a parazita hozzáér az állathoz.
2. Elpusztítás
Vannak olyan szerek is, amelyek megölik az élősködőt. Hatóanyagtól függően ez történhet pusztán fizikai kapcsolattal, vagy úgy, hogy hatóanyagot tartalmazó vért szív a parazita.
3. Növekedés-szabályozás
A rovarnövekedést szabályozó vegyületek (angol rövidítésük IGR) nem bántják az élősködőt közvetlenül, hanem megakadályozzák a fejlődését. Az IGR hatása alatt álló nőstenyek petéi nem tudnak kikelni, a lárvák pedig képtelenek felnőni.
A repellens szereknek két formáját különböztethetjük meg.
Külsőleges szerekÁllatRA tehetőek |
Belsőleges szerekÁllatBA tehetőek |
pl.: rácsepegtető oldatok, gyógyszeres nyakörvek, porok és spray-k |
pl.: tabletták, injekciók |
Tulajdonságok: bőrfelszínen maradnak nem hatolnak a test belsejébe (egyes készítmények beszívódnak a testbe a bőrön keresztül, és ezután már belsőleges szerként "viselkednek") |
Tulajdonságok: nem jutnak a felszínre a testben maradnak |
De mihez kezdjen mindezzel egy egyszerű gazdi?
A következő bejegyzésben erről lesz szó.