Ivartalanítás
Előbb vagy utóbb állattartóként (főleg kutya- és macskatulajdonosként) szembetaláljuk magunkat az ivartalanítás kérdésével. A dolog megítélése országról országra változik, ami nem csoda, hiszen egészen mások a körülmények (mennyi jószág kóborol az utcákon egészségügyi és biztonsági kockázatot okozva, mennyi kerül menhelyre, vagy leli halálát a felelőtlen gazdik hibájából). Azokban a jórészt skandináv országokban, ahol szinte nem is létezik kóbor kutya, az ivartalanítás nem bevett gyakorlat, azt szigorúan szabályozott keretek között és csak jól indokolt esetben végzik el. Ezzel szemben a hozzánk hasonlóan sok elhanyagolt jószággal bíró Egyesült Államokban rutinműtétnek számít a kutyák és macskák ivartalanítása, és a menhelyeken kötelezően ivartalanítanak minden jószágot, mielőtt gazdihoz kerülnének.
Mit tegyünk?
Ha ilyen eltérő a megítélés, akkor honnan tudjuk, mint állattartó, hogy mi a legjobb az állatunk egészsége szempontjából?
Nincs egyszerű válasz erre. Beleszólnak a döntésbe az érzelmek is, hiszen félthetjük kedvencünket a műtét esetleges kockázataitól, vagy attól, hogy milyen lesz az állatunk a műtét után.
Nézzük akkor az ivartalanítás mellett és ellen szóló egészségügyi érveket:
Mellette
- Megelőzi a nem kívánt szaporulatot, nem kell majd azon aggódnunk, hogy az utódok jó helyre kerülnek-e.
- Elkerülhetők a tüzeléssel járó kellemetlenségek.
- Nőstény, vagyis szuka kutyák esetében a vemhességgel és a szoptatással járó problémákat is elkerülhetjük.
- A hímek, vagyis a kanok kevésbé lesznek agresszívek és elszökni sem fognak.
- Az időben elvégzett ivartalanítás szukáknál csökkenti a meglehetősen gyakori emlődaganatok, a petefészek és a méh daganatok, illetve a méhgyulladást kialakulásának veszélyét- Ezeket a betegségeket nehéz műtéttel lehet csak meggyógyítani, és sokszor kerül az állat életébe, főleg akkor, ha túl későn észeljük.
- Kanoknál megelőzi a heredagantok kialakulását.
Ellene
- Az ivartalanítás egy komoly műtét, amely altatást igényel. Ma már a műtétek biztonságosak, de minél idősebb, vagy betegebb egy állat, annál nagyobb kockázattal járnak.
- A korai ivartalanítás bizonyos fajtáknál növelheti egyes betegségek kockázatát, de ezekre vannak gyógyszeres kezelések.
- Fennáll az elhízás veszélye. Az ivartalanítás megváltoztathatja az anyagcserét, ezért kevesebb ennivaló is elég (lenne) állatunk számára. Aki ezt sokszor figyelmen kívül hagyja, annak kedvence könnyen pocakos lesz.
- Idős kutyák esetében az ivartalanítás nagyobb kockázattal jár.
Ha úgy döntünk, hogy a műtét az ideális megoldás...
Első teendőnk műtét idejének egyeztetése állatorvosunkkal. Az ivartalanítási műtétet különböző életszakaszban lehet elvégezni.
- a korai ivartalanítás (6-12 hetes kor között)
- az ivarérés előtti (4-6 hónapos kor között)
- az ivarérés utáni (9-12 hónapos kor után)
- az időskori ivartalanítás (főként betegség miatt végzi el az állatorvos)
Műtét előtt
Az állatorvos tanácsait kövessük az ivartalanítási műtét előtt. Általánosan elmondható szabály, hogy az állatnak a műtétet megelőző estétől már ne adjunk enni, kivéve ha kölyökről, vagy beteg állatról van szó. Ezen esetekben is az állatorvos döntésére hagyatkozzunk.
A műtét menete
A műtét előtt még egyszer megvizsgálják az állatot, hogy minden rendben legyen (ha például lázas, akkor nem végezhető el a műtét), majd altató injekciót kap. A műtétet minden esetben teljes altatásban végzik.
Műtét után
A kedvencünk teljes ébredéséig legyünk mellette. Vannak olyan állatorvosok, akik fel is ébresztik egy injekcióval az állatot, hogy az saját lábán mehessen haza. A sebet minden nap ellenőriznünk kell: ha duzzadtnak, pirosasnak látjuk, vagy gennyes, azonnal forduljunk állatorvoshoz. Számos állatorvos javasolja, hogy Betadinos oldattal naponta töröljük át a seb környékét, ezzel előzve meg a gyulladást, elfertőződést. Az állatorvos visszarendelhet minket varratszedésre, hogy eltávolíthassa a nem felszívódó varratokat. Erre a műtétet követően 2 héttel kerül általában sor.
Nagyon fontos, hogy a műtét után fokozottan vigyázzunk az állatunkra, hiszen bágyadt lehet és a koordinációja sem lesz még tökéletes közvetlenül a beavatkozás után. Legyünk résen, nehogy olyan mozdulatot tegyen, ami során a varratok felszakadhatnak (például ha magas helyről leugrik). Ne adjunk neki se inni se enni, amíg teljesen magához nem tér.
Tévhitek
- A szukáknak legalább egyszer elleniük kell. – Ennek az állításnak nincs sok tudományos alapja, sőt kutatások bizonyítják, hogy pont az ellenkezője igaz.
- A nőstény állatoknak legalább egyszer tüzelniük kell ivartalanítás előtt. – Ez is több tudományos statisztika szerint helytelen állítás.
- A fiatalkori ivartalanítás ront a kutya személyiségén. – A fiatalkori ivartalanítás a legtöbb esetben nem befolyásolja a személyiséget, ha mégis, akkor inkább jó irányba.
- Az ivartalanított állatok automatikusan elhíznak. – Ha agyonetetjük őket, akkor persze, hogy elhíznak. Az ivartalanított állatoknak kevesebb energiára lesz szükségük. Mint gondos gazdi, a megfelelő tápot biztosítsuk kedvencünknek! (Az állatorvos segít a választásban. Már vannak külön ivartalanított állatoknak szánt készítmények is!) Ha az állat mozgásigényét minden nap kielégítjük, nem lehet veszély az elhízás.
- Drága a műtét. – Lehet, hogy drágának tűnik, de ha nem ivartalanítjuk, akkor nagy a kockázata különféle daganatos megbetegedéseknek, amelyeket igen költséges műtét árán lehet csak kivenni és az állat könnyen bele is halhat. A másik lényeges dolog az, hogy ha nem csináltatjuk meg a műtétet és akaratunk ellenére kölykök születnek, mit kezdünk velük? Lehet, hogy nagyon aranyosak, de mi van akkor, ha nem találunk nekik megfelelő gazdát? A menhelyek így is tele vannak...
Van más lehetőség a műtéten kívül?
Ivartalanítás helyett lehet hormonális fogamzásgátlást is alkalmazni. Ezt a hatást tablettákkal vagy injekciókkal lehet elérni. Ez elsőre olcsóbbnak tűnik, de mivel megadott időközönként meg kell ismételni, összességében akár drágább is lehet, mint a műtét. Emellett fontos tudni, hogy a fogamzásgátlóknak is van kockázata: azok az állatok, akik ilyen készítményeket kapnak, hajlamosabbak a méhgyulladása.
A döntés meghozatala előtt a kedvencünk szokásait is figyeleme véve konzultáljunk állatorvosunkkal!